11129003  درباره گیلان

    استان گیلان یکی از استانهای ساحلی شمال ایران با مساحت 14711 کیلومتر مربع، درازاي آن از شمال غربی تا جنوب شرقي ، 235 كيلومتر و پهناي آن ، از 25 تا 105 كيلومتر تغيير مي كند. رشته كوههاي البرز با ارتفاع متوسط 3000 متر، همانند ديواري در باختر و جنوب گيلان كشيده شده و اين منطقه جز از راه دره منجيل، راه شوسه ديگري به فلات ايران ندارد . كمترين فاصله كوه از درياي خزر (در بخش حويق از شهرستان تالش) نزديك به 3 كيلومتر و بيشترين فاصله آن از دريا (در امام زاده هاشم ، مسير جاده رشت- قزوين) حدود 50 كيلومتر است. اين استان، از شمال به درياي خزر و كشورهاي مستقل آسياي ميانه، از غرب به استان اردبيل، از جنوب به استان زنجان و قزوين و از شرق به استان مازندران محدود مي گردد. بر اساس آخرين تقسيمات كشوري ، تا پايان شهريور سال 1383 ، استان گيلان داراي 16 شهرستان ، 48 شهر و 43 بخش، 109 دهستان و 2892 آبادي (2690 آبادي داراي سكنه و 202 آبادي خالي از سكنه ) مي باشد. از مزیت‌های جغرافیایی – اقتصادی اين استان مي‌توان به موارد زير اشاره نمود.

 

 • برخورداري از موقعيت ممتاز جغرافيايي و قرار گرفتن در مسير كريدور نوستراك.
 • همجواري با كشورهاي آسياي ميانه از طريق خاكي و آبي.
 • برخورداري از منابع طبيعي و جنگلهاي انبوه و اقليم مستعد و خاك حاصلخيز كشاورزي و تالاب منحصر بفرد انزلي و سواحل زيباي دريايي.
 • وجود منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلي.
 • قطب تجاري و كشاورزي از ديرباز تاكنون.
 • دسترسي دريائي به بنادر آستراخان و لاكان روسيه.
 • كوتاهي مسير حمل و نقل از طريق گيلان.
 • يكي از قطبهاي صنعتي كشور، بويژه در صنايع تبديلي كشاورزي و دريايي و صنايع دارويي و سلولزي و نساجي (جزو ده استان اول كشور(
 • برخورداري از مواد اوليه براي توسعه صنايع تبديلي.
 • نيروي كار ماهر و تحصيل كرده و آماده كار در بخشهاي مختلف اقتصادي و همچنين نيروي كار ارزان.
 • احداث راه آهن در آینده ای نزدیک.
  • وجود فرودگاه بین المللی رشت.

     استان گيلان به عنوان شاهراه ارتباطي بين ايران و كشورهاي حوزه درياي خزر، جزء استان هاي استراتژيك كشور در زمينه صادرات محسوب مي‌شود؛ و نقش مهمي در توسعه روابط تجاري با كشورهاي حاشيه درياي خزر دارد به نحوي كه گمرکات استان گیلان در راستای تحقق آرمانها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با همگامی و اجرای برنامه‌ های کلان گمرک ایران با ارائه بهترین و مناسب ‌ترین خدمات به تجار و بازرگانان همواره یکی ازگمرکات پیشرو در ارائه رویه ‌های نوین تشریفات گمرکی و مکانیزاسیون بوده‌ است. بطور مثال در حال حاضر اداره کل گمرک آستارا به عنوان بزرگترین گمرک زمینی شمال کشور فعالیت می کند. به نحوي كه بیشترین حجم صادرات استان نیز از این گمرک به آذربایجان، روسیه و دیگرکشورها صادر می شود. گمرک انزلی نيز بعلت واقع شدن در موقعیت استراتژیک و ژئوپلتیک همواره از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است، این گمرک در طول تاریخ همواره بعنوان دروازه ورود به اروپا و شاهرگ اتصال شمال به جنوب شناخته می شد و در حال حاضر نیز جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ کرده است.

    آستانه اشرفیه در ۳۵ کیلومتری شهر رشت واقع است و فاصله آن تا شهر لاهیجان ۷ کیلومتر است .این شهرستان با وسعت 426.6 کیلومتر مربع در شرق گیلان و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا منفی 2 متر است .شهرستان آستانه اشرفیه با جمعیت ۱۲۵۴۳۷ نفر از دو بخش مرکزی و بخش بندر کیاشهر تشکیل شده است. ۴۲ درصد جمعیت این شهرستان شهر نشین و ساکن در دو شهر آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر و ۵۸ درصد روستانشین و ساکن در ۱۰۷ روستا می‌باشند.

   آب و هوای آستانه مانند دیگر نقاط گیلان از نوع آب و هوای معتدل مدیترانه ای با رطوبت کمی بیشتر می باشد. دربعضی از سالها، چنانچه توده هوای سرد شمال، این ناحیه را تحت تاثیر قرار دهد، نظم واعتدال چند ساله به هم خورده و شدت سرما، زیاد می شود.

   رشد آهسته جمعیت شهر به دلیل ضعف صنعت و رکود و حتی افول فعالیتهای روستایی (نوغانداری، چایکاری، صیفی کاری) که این شهر در آن بازار و محور عمده‌ای بوده رخ داده‌ است. گستره تخصصهای محلی محدود است. جاده ۲۲ یا جاده کناره که یکی از مهمترین جاده های کشور می باشد از این شهر می‌گذرد.